کامپیوتر و داده ها

خلاصه
1397/06/08

اصولا انسان توان محدودی دارد و اگر کار خاص و یکسانی را مرتبا انجام دهد، پس از مدتی خسته می شود و دقتش پایین می آید و شاید، کار را میانه رها کند.

کامپیوتر و داده ها


کار کردن با داده ها سخت است؛ زیرا:
1.    اصولا انسان توان محدودی دارد و اگر کار خاص و یکسانی را مرتبا انجام دهد، پس از مدتی خسته می شود و دقتش پایین می آید و شاید، کار را میانه رها کند.
2.    همیشه با جدول های کوچک مواجه نیستید. بسیاری اوقات تعداد ستون های جدول زیاد است و جست وجو در تمام آن ها ممکن نیست.
3.    اگر تعداد سطر های جدول شما زیاد باشد، کار شما سخت خواهد بود. تصور کنید که در یک کتابخانه هزار نسخه کتاب موجود است. بنابراین، جدول شما هزار سطر دارد و باید در یک سطون آن به دنبال داده خاصی بگردید. می بینید که فکرش هم خوشایند نیست. تازه، کتابخانه با 1000 نسخه کتاب، کتابخانه بسیار کوچکی ست.
4.    برخی جست و جو ها دقت بیشتری می خواهد. مثلا فرض کنید در ستون نام ها، به دنبال نام دکتر علی رضا محتهد زاده می گردید.
نام ها و نشانی ها، زودتر انسان را خسته می کنند و مممکن است به زودی کار را رها کنید.
5.    برخی از جست و جو ها مرکب هستند. مثلا می خواهید بدانید. همین دکتر مجتهد زاده در سال 1393 چند کتاب نوشته است. این بار جست و جوی ما دو مرحله دارد و باید نام هایی را که در نوبت اول جست و جو علامت زده اید دوباره مرور کنید و آن هایی را که در ستون تاریخ نشر آن ها عدد 1393 درج است، علامت بزنید. تازه چه بسا داده های دیگر جدول هم در این جست و جو دخیل باشند و کار به مراتب، مشکل تر شود.
به این دلایل و بسیار دلایل دیگر، بشر رایانه را وارد کار داده پردازی کرد. داده پردازی، علم سازمان دهی داده هاست و وسیله ای برای این کار مناسب است که دقیق باشد؛ خسته نشود و بتواند با حجم های بزرگ داده ها کار کند. این وسیله همان رایانه (کامپیوتر) است.
نرم,افزار,مشاور,املاک,سرو,نمايشگاه,خودرو،اتومبيل, ماشين, موسسات, خيريه, هاست, دامنه, فروشگاه, اينترنتي, شرکت، مهندسي, آبان, رايان, البرز, سرو,