کدینگ حسابداری

خلاصه
1397/06/03

کدینگ حسابداری کدینگ حساب ها نام های متنوعی دارد به نام فهرست حساب ها و یا سرفصل حساب ها نیز نامیده می شوند.

کدینگ حسابداری


کدینگ(فهرست)حساب ها چیست؟
کدینگ حساب ها نام های متنوعی دارد به نام فهرست حساب ها و یا سرفصل حساب ها نیز نامیده می شوند.
اما اصطلاح رایج آن میان حسابداران همان کدینگ حساب ها می باشد.
حسابداران برای سهولت در کار،آدرس دهی سریع و پیدا کردن آسان تر حساب ها به هر یک از حساب ها یک کد اختصاص می دهند.عدد اول این کد نشان دهنده نوع حساب است.
مثلا عدد(1) برای داریی ها و عدد(2) برای بدهی ها و (3) برای سرمایه(4) برای درآمد ها و (5) برای هزینه ها استفاده می شود. اعداد بعدی کد حساب، نشان دهنده گروه بندی داخلی حساب هاست. هر چه تعداد حساب های یک شرکت بیشتر باشد کد های حساب می توانند ارقام بیشتری را شامل شود. اگر کدها دو رقمی انتخاب شوند شماره 11 تا 19 برای دارایی ها و 21  تا 29 برای بدهی ها و 31 تا 39  برای سرمایه و 41 تا 49 برای درآمد ها و 51 تا 59 برای هزینه ها اختصاص می یابد.
کدینگ(فهرست) در نرم افزار مدیریت خیریه سرو  چیست؟
برای دسترسی به کدینگ در نرم افزار خیریه سرو ابتدا می بایست از منوی حسابداری گزینه سرفصل ها (کدینگ) را انتخاب می کنیم.
در نرم افزار خیریه سرو به طور پیش فرض کد (1) را برای دارایی های جاری در نظر گرفته شده و کد (2) برای دارایی های غیرجاری، کد (3) برای بدهی های جاری کد(4) برای بدهی های غیر جاری و...
اما شما به دلخواه می توانید اعداد این کد ها را تغیر داده یا  یک گروه حساب با کد مشخص بر حسب نیاز به لیست نرم افزار افزوده یا گروهی را به دلیل عدم نیاز موسسه حذف کنید.
برای افزودن یک کد و گروه حساب جدید  به  نرم افزار می بایست از" منوی حسابداری "گزینه "سرفصل ها (کدینگ) "را انتخاب می کنیم. و زیر شاخه" گروه حساب ها "را انتخاب می کنیم.
بعد از این صفحه ای به نام لیست گروه حساب ها برای شما باز می شود.
و سپس از قسمت کادر افزونه ،مشخصات گروه مثل کد و عنوان جدید برای حساب را بنویسید و دکمه ی ذخیره پایین سمت راست را انتخاب کنید خواهید دید که یک سرفصل جدید یا کدینگ جدید به نرم افزار اضافه شده است.
در مورد حذف یک کدینگ نیز کافی است بر روی نام گروه حساب ها یا کدینگ کلیک کرده تا کادر سبز رنگی ظاهر شود و در این حالت یا می توان از کادر بالا علامت حذف را کلیک کرده یا از قسمت کادر افزونه دکمه حذف را انتخاب کنید.