دانستنی های کامپیوتر

خلاصه
1397/06/01

دليل کاهش سرعت کامپيوتر بسياري از مردم تصور مي‌کنند که اجزاي داخلي کامپيوتر، با گذشت زمان کند، کهنه و فرسوده مي‌شوند.

دليل کاهش سرعت کامپيوتر


بسياري از مردم تصور مي‌کنند که اجزاي داخلي کامپيوتر، با گذشت زمان کند، کهنه و فرسوده مي‌شوند. درست است که کامپيوتر شما تا ابد کار نمي‌کند اما سخت افزار آن تا روزي که از کار بيافتد همانند روز اول کار مي‌کند.
توجه: با استفاده بيشتر شما از دستگاه، سرعت آن کند نمي‌شود.
چرا اين فرضيه اشتباه است؟
دليل کاهش سرعت کامپيوتر شما در طول زمان حتي اگر تعداد زيادي اپليکيشن داشته باشيد، به علت اين است که نرم افزارها روزبه‌روز ويژگي‌هايشان افزايش مي‌يابد و به قدرت بيشتري براي عملکرد بهتر و پرسرعت‌تر نياز خواهند داشت. در حالت تئوري اگر شما يک نرم افزار را نصب کرده و هيچ وقت بروزرساني نکنيد، همه چيز مثل روز اول و با سرعت بالا کار خواهد کرد. اما اين کار نه عملي خواهد بود و نه امن. چرا که سخت افزار کامپيوتر شما کهنه مي‌شود اما شما متوجه آن نمي‌شويد. به جاي آن، يک روز اين کامپيوتر از کار مي‌افتد. در واقع اين از کارافتادگي ناگهاني به شما يادآوري مي‌کند تا بصورت منظم از کامپيوتر خود پشتيبان‌گيري کنيد.
بسياري از شما مطمئناً به اين مسئله اشاره خواهيد کرد که در اين موضوع يک استثناء وجود دارد و آن‌هارد درايو است.‌ هارد درايوها هرچه پيرتر مي‌شوند، کندتر مي‌شوند. اگر اين اتفاق براي کامپيوتر شما در حال رخ دادن است، حواستان را خوب جمع کنيد، چرا که ممکن است فايل‌هاي مهم شما آسيب ببينند و يا کاملاً از بين بروند. شما مي‌توانيد هميشه‌ هاردديسک خود را براي ديدن اين که آيا بدسکتور دارد يا نه مورد بررسي قرار دهيد. براي اين کار وارد Command Prompt شده و اين فرمان را اجرا کنيد:
chkdsk c: /r
اين کار باعث پيداشدن خطاهايي مي‌شود که نمي‌توانند درست شوند، پس حتماً از کامپيوتر خود پشتيبان بگيريد و‌هارددرايو خود را آپگريد کنيد. اگر اين کارها را انجام ندهيد، در آينده نزديک با مشکل مواجه خواهيد شد.
استثنائات
بعضي از ديسک‌هاي حالت جامد قديمي‌ هستند و مي‌توانند در طول زمان کند شوند. اما ديگر قسمت‌هاي کامپيوتر شما با اين مشکل روبه رو نخواهند شد.